-
Интервю с Денис Никифоров и Диктофонмедиа
Весела Василия: Себепознанието е част от пътя към мъдростта В този епизод гост в предаването „Терапевтично с Денис Никифоров“ е Весела Василия – писател. Тя спечели наградата книгата на годината на The Books club София със своя роман „Вавилонските мъдреци“. Награда, статуетка, изработена специално за събитието от младата скулптурка Таня Павлова. От биографията на Весела разбираме, че е завършила „Юридическия факултет“ в СУ „Климент Охридски. Работила е в Научноизследователския институт по криминалистика и криминология в София. Доктор е по икономика. Автор е на редица монографии и статии от областта на криминологията, публичната администрация, административно и полицейско право. Тя определя писането на художествена литература като свое призвание. Интересува се от йога…
-
Представяне на „Вавилонските мъдреци“ във Враца, 29.03.2023
Представяне на „Вавилонските мъдреци“ във Враца, 29.03.2023 в библиотеката на читалище „Развитие“ Валентина Цонева, председател на Ротари клуб Враца и Владислава Иванчева – директор на библиотеката при читалище „Развитие“, Враца
-
На 27.02.2023, „Вавилонските мъдреци“ е избрана за Книга на годината 2022
На 27.02. в хотел „Маринела“ зала „Витоша“ романът „Вавилонските мъдреци“беше избран за Книга на годината 2022 от The book club из между номинираните 7 книги от български автори и 5 от чуждестранни автори. Благодаря на читателите и приятелите, които гласуваха за него, специални благодарности на Даниела Марчева и Вероника Стефанова, организаторки и вдъхновителки на тази чудесна инициатива.
-
БЕГУНИ
БЕГУНИ Олга Токарчук, издателство ICU, 2019 г. Една не лека за възприемане и разбиране и същевременно емоционална и дълбока книга, която задава ракурсите и светогледа на съвременния човек, разкрива мислите, действията и на психичните процеси, протичащи в него. Една неповторимо изваяна пъстра мозайка на съвременната цивилизация с нейните проблеми, болести, дефицити и недъзи, която дава отговор на най-често задавания днес въпрос – на къде вървим и на къде пътува светът. За прозренията и богатството на идеите, както и за уникалните литературни похвати и стил, на авторката на „Бегуни“ е присъдена Нобеловата награда за литература за 2018 г. Романът не е забавно четиво, но метафоричното и иносказателно повествование доставя изумителна наслада…
-
Интервю на Весела Василия с Виктор Емилов от клуб „Йога и приятели“ – Видео
-
Къде е хуманизмът?
Все по-често се питам къде е днес най-висшата ценност – хуманизмът, която човечеството е осмислило като неразделна част от своята природа още от зората на Ренесанса? Човеколюбието и човечността, светогледът, който поставя в центъра на битието човека с неговите таланти, достойнство, мисли и чувства, със способността си да реализира своя потенциал и да се развива. Човекът като същество свободно и независимо, което заема особено място в света, като личност – венец на Божественото творение. Животът му представлява висша ценност и трябва да бъде пазен и защитаван, независимо какви убеждения изповядва, каква е расата, полът, възрастта и професията му и неговата принадлежност към държава, група, народност. Много още може да четем…
-
РАВЕЛЩАЙН
Сол Белоу, изд.ателство„Лист“, 2020 г. Сол Белоу е един от емблематичните американски писатели, носител на Нобелова награда за 1976 г. и на наградата „Пулицър, три пъти удостояван с Националната награда за литература на САЩ. Равелщайн е неговият последен роман, написан малко преди смъртта му през 2005 г., впечатляващ с мащабността на личните и философските прозрения, насочен към себепознанието на човека през призмата на неговите възгледи и поведение в реалния живот, неговите пристрастия, непостоянство и несъвършенство. Романът е написан под формата на мемоар, като този похват е използван, за да се характеризира по най-яркия и запомнящ се начин главният герой на произведението – Равелщайн. Американската литературна общественост разпознава в негово лице…
-
Броеницата
Васил Пекунов, издателство „Факел“, София, 2022 г. Книгата „Броеницата“ с подзаглавие „На попрището жизнено далеч отвъд средата“ веднага насочва читателя към жанровата си специфика. Автобиографичен роман, разгърнал през авторовата призма картините на социалната действителност у нас през годините на социализма, през прехода и демократичните промени, та до наши дни. Една катарзисна изповед, която изцелява не само автора, но и читателя, разгърнал страниците на тази невероятна книга. В нея оживяват раните и грапавините на живота на един 65 годишен мъж, който се връща назад във времето, за да изследва смело и честно себе си, своите избори и решения и онова, което стои зад тях. Защото миналото непрестанно чука на вратата…
-
Вавилонските мъдреци сред младите читатели от клуб Каре Арте
-
Чинарите в нашите сърца
Седем чинара, седем братя с дебел сивкаво-бежов ствол, идеално гладък, на белезникави петна от белещата се фина кора, изпадала наоколо. В мързеливия следобед рехавата им сянка е истински оазис от благодат сред неумолимата юнска жега, извираща отвсякъде. Един гълъб облита пространството и каца на плочника до мен. Клатушка се смешно по патешки, кълве невидими трохи и нечистотии и неуморно претърсва за огризки от храна, небрежно захвърлени от човешка ръка. Седемте чинара, стожери на миналото и един гълъб, който се грижи да са изчиства дните ни, за да е светло бъдещето ни. Как са се появили тези седем братя тук, в бетонното сърце на столицата? Стражи, останали отпреди векове да бранят…